Üye Girişi

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Bir hesabınız mı var? Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Sırala
Filtrele
Popüler TurlarEn Uygun TarihFiyata Göre ArtanFiyata Göre Azalan
Uygula

Kurban Bayramı Özel Uçaklı Karadeniz ve Doğu Anadolu Turu / Kurban Bayramı Özel

Van - Ağrı- Iğdır - Kars - Ardahan - Rize - Trabzon

EN DÜŞÜK FİYAT Anadolu jet Hava Yolları 4 Gece 5 Gün / 4 Gece Otel Konaklamalı Van - Kars - Artvin - Rize / Trabzon Otelleri
  • Van - Ağrı - Iğdır - Kars - Arhahan - Artvin - Batum - Rize - Trabzon
Güncel müsaitlik durumu için Çağrı merkezimize 0850 433 74 34 veya 0216 709 37 87 numaralarından hızlıca ulaşabilirsiniz. 'den itibaren
Turu İncele En Yakın Tarih Diğer Tarihler

Gap` tan Doğu Anadoluya Destansı Yolculuk Turu / Kurban Bayramı Özel

Gaziantep - Şanlıurfa - Mardin - Batman - Diyarbakır - Bitlis - Van - Ağrı - Iğdır- Kars - Erzurum

Lüks Gezimod Otobüsleri ile 6 Gece 7 Gün / 5 Gece Otel Konaklamalı Şanlıurda - Mardin - Tatvan - Van - Kars Otelleri
  • Gaziantep - Şanlıurfa - Mardin - Batman - Diyarbakır - Bitlis - Van - Ağrı - Iğdır- Kars - Erzurum
Güncel müsaitlik durumu için Çağrı merkezimize 0850 433 74 34 veya 0216 709 37 87 numaralarından hızlıca ulaşabilirsiniz. 'den itibaren
Turu İncele En Yakın Tarih Diğer Tarihler

Uçaklı Gap` tan Doğu Anadoluya Destansı Yolculuk Turu / Kurban Bayramı Özel

Gaziantep - Şanlıurfa - Mardin - Batman - Diyarbakır - Bitlis - Van - Ağrı - Iğdır- Kars - Erzurum

Pegasus Hava Yolları Pegasus Hava Yolları 5 Gece 6 Gün / 5 Gece Otel Konaklamalı Şanlıurda - Mardin - Tatvan - Van - Kars Otelleri
  • Gaziantep - Şanlıurfa - Mardin - Batman - Diyarbakır - Bitlis - Van - Ağrı - Iğdır- Kars - Erzurum
Güncel müsaitlik durumu için Çağrı merkezimize 0850 433 74 34 veya 0216 709 37 87 numaralarından hızlıca ulaşabilirsiniz. 'den itibaren
Turu İncele En Yakın Tarih Diğer Tarihler

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ve geniş ovasına sahip olan Kars, Türkiye’nin Kafkaslara ve Orta Asya’ya açılan kapısı konumundadır. Tarihsel süreç içerisinde, eski ticaret yollarının kavşak noktası üzerinde yer alması dolayısıyla her dönem önemini korumuştur. İlk yerleşimin M.Ö. 13000 yıllarına kadar uzandığı bölgede Kalkolitik, Eski Tunç Çağı, Erken Demir Çağ kültürleri ile Urartu, İskit, Kimmer, Pers, Roma, Arsaklı, Sasani, Emevi Abbasi, Bizans, Bagratlı, Selçuklu, Saltuklu, Moğol, Gürcü, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Osmanlı, Rus, Türkiye devletlerinin siyasi hâkimiyetleri görülmektedir. Bu kadar kavmin geçtiği bugünkü Kars topraklarında başta Yerli, Kürt, Terekeme (Karakalpak) ve Azeri olmak üzere az sayıda Malakan ve Dukhobor gibi topluluklar da yaşamaktadır.

İl ülkemizin başlıca kış turizm merkezinden biri olan Sarıkamış KAYAK Merkezini bünyesinde bulundurur.  Yapılacak yatırımlarla bu alanda daha da gelişebilir. Bunun yanı sıra kültür turizmi açısından da tarihin çok eski devirlerine uzanan antik kalıntıları ve ören yerleri ile önde gelen kültür turizmi açısından da Yontma Taş Çağı’ndan itibaren kesintisiz bir yerleşime sahne olan kent önde gelen kültür turizm merkezlerindendir.

Kars il merkezi dışında 7 ilçeye sahiptir. Bunlar Akyaka, Arpaçay, Digor, Kağızman, Sarıkamış, Selim ve Susuz'dur.

KARS TURUNDA ÖNE ÇIKANLAR

Ruslardan kalma günümüzde korumaya alınmış taş evleri, Ani Antik Kenti, heykeller ve çok daha fazlasını gezilerimiz esnasında göreceksiniz. 

Osmanlı, Ermeni ve Rus mimarilerinin birada görebileceğiniz bu şehirde çeşitli etnik dokular, kültür ve coğrafya ile harmanlanmıştır. Kültürel zenginliklerin yanı sıra eğitim seviyesinin de yüksekliği dikkat çeken şehir de 15.000 öğrenci bulunmaktadır. Sanat, edebiyat ve müzik önem verilen unsurlar arasındadır. Kars, Türkiye’nin önemli konservatuvarlarından birisidir. 

Kültürümüze ait en güzel geleneklerden ‘’Aşık Geleneği’’  Kars’ın yüzyıllardır koruduğu ve yaşattığı bir gelenektir. Dinlemeden ova, dağ, köy dolaşarak saz çalıp şiir okuyan ozanların kalpleri ısıtan hikâyesine Kars’ta tanık olmak mümkün. Kars Aşıklar Otağı, Serhat Halk Oyunları ve Müzik Evi gibi aşıkların bulunduğu adreslere giderek ozanları dinleyebilirsiniz.

Kars’ta bölge halkına peynirciliği öğreten eski bir Malakan Köyü olan Boğatepe Köyü içerisinde bulunan Türkiye’nin ilk ve tek peynir müzesi bulunmaktadır. Ekomüze Zavot’da; farklı kültürlerin karşılıklı etkileşimi ile İsviçreli, Rus (Malakan), Alman ve yerli ustaların yöredeki flora ve yerel hayvan ırklarının özelliklerini birleştirerek Gravyer ve Kaşarın damaklarda nasıl bir özgün bir lezzete dönüştüğünün hikâyesini görebilirisiniz. Halen Kars bölgesinde geleneksel Gravyer ve Kaşar üretimin yapıldığı tek köy olan Boğatepe Köyünde kısa bir köy gezisi yapabilirsiniz.

KARS TURUNDA YAPMADAN DÖNME

Kars Kalesine çıkıp şehri kaleden izlemeden,

Kars Ani ören yerini gezmeden,

Kış dönemlerinde, buz tutan olan Çıldır Gölü üzerinde kızak turu yapmadan,

Çıldır Gölünde balık avına çıkmadan ve avladığımız balıkları göl kenarındaki lokantada yemeden,

Kars merkezde Havariler Kilisesini, Taş Köprüyü, Osmanlı dönemi hamamlarını ve Beylerbeyi Sarayını görmeden,

Kars merkez Kaleiçi Mahallesinde Evliya Camii’ni, Yusuf Paşa Mahallesinde Yusuf Paşa Camii’ni, Ortakapı Mahallesinde Fethiye Camii’ni görmeden.

Kars merkezde Yusuf Paşa, Ortakapı ve Cumhuriyet mahallesindeki sivil mimari örneklerini görmeden,

Sarıkamış Şehitliğini ziyaret etmeden,

Sarıkamış’ın tarihi, doğal güzelliklerini görmeden, kayak yapmadan, kızakla kaymadan, yaz mevsiminde de Sarıkamış’ta sarıçam ormanları arasında piknik yapmadan,

Tandırda kaz asması ve tandırda kazın yağıyla demlenen erişte pilavını yemeden,

Karslı halk âşıklarının atışmalarını izlemeden, saatlerce süren hikâyelerini dinlemeden,

Kars’tan ayrılırken Peynir (kaşar, gravyer, çeçil), tereyağı ve kara kovan balı almadan,

KARS TURUNDA NE YENİR?

Kaşarı ve balının yanı sıra, Kars zengin ve renkli bir mutfağa sahiptir.

Yöreye özgü belli başlı yemekler; umaç helvası, elma dolması, hörre (un) çorbası, evelik adlı bitkiden yapılan evelik aşı, ekmek üzerine kızgın yağ ve yoğurt dökülerek yapılan ekmek aşı, pişi, kuymak, hengel (mantı), yarma buğdaydan yapılan haşıl, bozbaş, kemikli ve parça etten yapılan ve bir çeşit çorba olan piti, sultani üzümle yapılan pilav ve Kars böreğidir. 

YANIMA NELER ALABİLİRİM

Kars turu için, yürüyüş pantolonu, polar, fotoğraf makinesi ve yedek pilleri, şarj cihazlarınız,  varsa İlaçlarınız.

REHBERİN NOTU

Gezi yerlerinde genel de yürüyüş yapacağımızdan dolayı Bunu dikkate alarak hazırlıklı gelmenizi mevsim koşullarını düşünerek giyininiz (polar/kazak, şapka, güneş gözlüğü, yağmurluk vb.)ince den kalına doğru bir giyimi tercih ediniz (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz). Ayakkabınız yürüyüşe uygun olsun (toprak, kaya, çamur, su vb.). Boğazlı bot ya da spor ayakkabı iyi olur. Küçük bir sırt çantanız bulunsun (yürüyüş sırasında elleriniz boş olmalı) Mutlaka yedek giyim, çorap ve ayakkabı alın. Varsa ilaçlarınız, fotoğraf/video çekiyorsanız yeterince film, yedek pil bulundurmanız gerektiğini hatırlatır sizleri turlarımızda misafir etmekten mutluluk duyarız.

Üye Yorumları

Birsen Terzioğlu (Doğu Ekspresi Treni ile Gidiş - Uçak ile Dönüş Kars Turu)
21.1.2018/25.1.2018 tarihleri arasında ki turunuza katıldık. Tren yolculuğumuz,otel konaklamamız ve Kars gezimiz süresince çok zevkli anlar yaşamamıza aracı olan Gezimod ekibine Kars kültürünü engin bilgisiyle bize tanıtan nazımızı çeken rehberimiz Ahmet Beye çok teşekkür ediyoruz.
27.01.2018
MELEK Merdinyan (Doğu Ekspresi Treni ile Gidiş - Uçak ile Dönüş Kars Turu)
Baştan sona mükemmel bir Tur yaptık.Gezi moda sevgili rehperimiz İdrise.Sevgili Kars park oteli çalışanlarınasonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum.
10.02.2018
MERAL ÖZKAN (Doğu Ekspresi`nin İzinde Sivas Kemaliye Kars Erzurum Turu (Yeni))
25 Ocak 2019 Doğu Ekspresi ile Sivas Kemaliye ve Kars Erzurum turu ile 6 kişilik gurup ile tur gerçekleştirdik. Tur Rehberimiz Pembe ÖZDEMİR hanımla 5 günlük bir tur programıydı.gerçekten çok memnun kaldık. Herşeyi ile mükemmel bir turdu. Özellikle rehberimizden çok memnun kaldık her anlamda bilgisiyle ilgisiyle donanımlı bir bayan burdan sizin aracılığınızla teşekkürlerimi kendisine iletiyorum. firmanızdan çok memnun kaldık ilk kez sizin aracılığınızla seyahat ettik bundan sonrada inşallah farklı turlarda birlikte olmak dileğiyle sizlere kolay gelsin. iyi günler.
04.02.2019